۲۵ نامزد بهترین معماری ساختمان در جهان

اعضای تیم آرک دِیلی از بین ۳۰۰۰ ساختمانی که سال گذشته طراحی و ساخته شده‌اند، این ساختمان‌ها را به عنوان نامزد بهترین ساختمان سال انتخاب کرده‌اند.

این فهرست شامل پنج ساختمان در هر دسته است، که ساختمان‌های مسکونی، آموزشی و بیمارستانی را در برمی‌گیرد. این ساختمان‌ها در بخش‌های مختلف جهان نظیر شیلی، ویتنام، ایتالیا، چین، لهستان، بروندی در مرکز آفریقا واقع شده‌اند. 

در ادامه تصاویری از ۲۵ ساختمان هیجان‌انگیز را خواهید دید که همگی در سال گذشته ساخته شده‌اند.  

مسکن 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانآیسبرگ، دانمارک: آیسبرگ جز اولین پروژه‌هایی خواهد بود که به زودی تکمیل خواهد شد. این پروژه ۷۰۰۰ سکنه را در خود جای خواهد داد و ۱۲۰۰۰ محل کار نیز ایجاد خواهد شد. مساحت این پروژه ۸۰۰۰۰۰ متر مربع خواهد بود که آن را به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های بندری در اروپا تبدیل می‌کند. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانوان سنترال پارک، استرالیا: پارک عمومی این محله، از حاشیه‌های شیشه‌ایِ ساختمان، از زمین تا پشت‌بام، بالا رفته است. در معماری این ساختمان، از ۲۵۰ گونه گل و گیاه استرالیایی به کار رفته است. جوانه‌ها و شکوفه‌های پوشش گیاهیِ این ساختمان ظاهری موسیقایی به آن داده است. این پوشش از بین طبقات بیرون زده و چشم‌اندازی زیبا را با خط آسمان سیدنی ایجاد کرده است. 

 

ساختمان مسکونی 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهان خانه‌ای برای درختان، ویتنام: هدف این پروژه، بازگرداندن فضای سبز به فضای شهری با آوردن درختان گرمسیریِ بزرگ بوده است. پنج محفظه بزرگ بتنی در بالای هر ساختمان به عنوان گلدان تعبیه شده است. در هر کدام لایه‌های انبوهی از خاک ریخته شده که اگر در تعداد بالا در شهر به کار گرفته شوند، می‌توانند کمی از نگرانی خطر سیل در شهر بکاهند. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهان


عمارت بی‌کران، اسپانیا: در یک بهشت زمینی در کادیز، این خانه به شکلی طراحی شده که رو به کرانه بی‌انتهای دریا است. 

 

گردشگری 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانباشگاه کشوری با نه پل، کره جنوبی: این یک باشگاه سرپوشیده برای گلف بازان است که در فاصله‌ی دو ساعته از سئول قرار دارد. این پروژه شمال سه ساختمان است: باشگاه سرپوشیده اصلی که مخصوص اعضای معمولی است، ساختمان اعضای ویژه و ساختمان مسکونی اعضای ویژه. هر ساختمان از سازه‌های متفاوتی تشکیل شده که بر اساس مفهوم جدیدی از معماری سنتی کره جنوبی ساخته شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانهتل گرگ سفید، پرتغال: این هتل در سال ۲۰۱۳ تکمیل شده و به تازگی به عموم مردم خدمات می‌دهد. هتل گرگ سفید مجموعه‌ای از ساختمان‌ها است که همگام با طبیعت بکر منطقه طراحی شده است و حس آرامش، صمیمیت، تعمق و راحتی را به مشتریان خود الهام می‌کند. 

 

معماری‌های آموزشی 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانکودکستان زراعت، ویتنام: کودکستان زراعت برای به چالش کشیدن مسائلی نظیر افزایش خشک‌سالی، قحطی و نمک‌زایی طراحی شده است. ‌سراسر سقف این ساختمان از فضای سبز پوشیده شده و تجربیات مرتبط با تغذیه و کشاورزی را به کودکان آموزش می‌دهد. علاوه بر آن، یک زمین بازی بزرگ نیز در این مکان تعبیه شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانمرکز نوآوری، شیلی: گروه آنجلینی در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفتند که بودجه لازم را برای ساخت این مرکز تهیه کنند تا در آن شرکت‌ها، مشاغل و غیره بتوانند از خلاقیت‌های پژوهشگران دانشگاهی استفاده کنند. 

 

مراکز اداری 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانساختمانی بر روی آب، چین: این ساختمان در ایالت ژیانگ‌سو ساخته شد که اولین پروژه‌ی آلوارو سیزا، معمار معروف برنده جایزه پریتزکر در سال ۱۹۹۲، در چین است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانموسسه پاثه، فرانسه: هنر تبدیل یک ساختمان به یک عمارت تاریخی نیازمند این است که گفتمانی آشکار و فیزیکی با افرای که پیش از این، آنجا بوده‌اند برقرار شود. 

 

معماری داخلی 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانسالن استراحت شان شوکو، ژاپن: از صفحه چوبی برای معماری داخلی این پروژه استفاده شد. انواع مختلفی از عناصر مرتبط با چوب در این معماری استفاده شده است. انتظار طراحان پروژه به این شکل بود که شیمی محیط برای غذاخوری مناسب باشد. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهان


سیسی (SISII)، ژاپن: برند سیسی در موتوماکی ژاپن به وجود آمد. این نمایشگاه سه منظوره است. مشتریان لباس‌ها را تماشا کرده و با افراد دیگر و کارکنان ملاقات می‌کنند. هدف طراح، جداسازی این فضاها از یکدیگر نبوده، بلکه می‌خواسته این فضاها را با تغیی�� ارتفاع هر فضا، آن‌ها را از هم جدا و به هم متصل کند.

 

نوسازی
 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهاننوسازی سبز، ویتنام: رشد سریع ویتنام مشکلاتی را به همراه داشته است، از جمله، فضای سبز کمتر، کمبود منابع برقی و سیل. همچنین، افزایش وسایل موتوری نیز باعث ایجاد ترافیک و آلودگی هوا شده است. «نوسازی گرین فال» نام ساختمانی در هانوئی است که برای بازگرداندن فضای سبز به شهر طراحی شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانساختمان شماره شش، ایتالیا: این ساختمان درواقع شکل نوسازی شده‌ی «پالاتزو والپرگا گالِئانی» است که یک نمایش تحسین‌برانگیز از حفاظت از میراث فرهنگی، فناوری و زیبایی است. بازسازی و توسعه همراه با مهارت‌های مهندسی در ساختمان شماره شش به کار گرفته شده تا این بنای تاریخی مهم را به شکلی تمام‌عیار دوباره قابل استفاده عموم کند. البته، این ساختمان دیگر مانند گذشته قابل سکونت نیست. 

 

معماری فرهنگی 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانسالن فیل هارمونیک استچین، لهستان: این ساختمان مطابق بافت شهری همان منطقه ساخته شده که تحت تاثیر سقف‌های شیب‌دار، حالت عمودی ساختمان‌های مسکونی، تزئینات معماری عمودی کلیساهای نئوگوتیک و ساختمان‌های دوره کلاسیسم طراحی شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانکتابخانه مویینگا، بروندی: اولین کتابخانه در کشور بروندی در مرکز آفریقا، که در آینده از آن برای آموزش کودکان ناشنوا نیز استفاده خواهد شد. این ساختمان همگام با محیط اطراف طراحی شده تا همخوانی محیطی داشته باشد. 

 

معماری عمومی 

 

 25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانفرودگاه بین‌المللی پولکوفو، روسیه: گریمشاو با تیمی متشکل از رامبول، پاسکال و واتسون این فرودگاه را طراحی کرده است در سنت پترزبورگ روسیه واقع شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانصدف آکوستیک، انگلستان: این سازه در وست ساسکس انگلستان واقع شده است. هدف این پروژه، مرتفع کردن نیازهای مردم همان منطقه است. 

 

معماری‌های ورزشی 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانگنبد خیابانی، دانمارک: معماران و طراحان دانمارکی پارک چندمنظوره و مرکز فرهنگی را در هادرسلِو در جنوب دانمارک طراحی کرده‌اند. «استریت دُم» یا گنبد خیابانی مساحتی به اندازه‌ی ۵۶۰۰ متر مربع دارد که برای تفریح و سرگرمی، پارکور، سنگ‌نوردی و غیره طراحی شده است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانمجموعه ورزشی سنگاپور: در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، سنگاپور اولین مجتمع یکپارچه ورزشی، تفریحی، سرگرمی و سبک زندگی را در آسیا را افتتاح کرد. این مجموعه اکوسیستم منحصربه‌فرد ورزشی و تفریحی را ارائه می‌دهد. 

 

معماری‌های مذهبی

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانکلیسای نارویک، نروژ: این کلیسای زیبا که در سواحل غربی نروژ و در شمال برگن واقع شده است. این کلیسا در دامنه کوه بین محیط طبیعی و ساخته‌شده قرار دارد و چشم‌اندازی زیبا را برای کلیسا مهیا کرده است. علاوه بر معماری آن، محل قرار گرفتن کلیسا نیز از نکات حائز اهمیت این پروژه است. 

 

25 نامزد بهترین مع��اری ساختمان در جهانکلیسای ۱۰۰ دیواری، فیلیپین: یک مکان مقدس باید چگونه باشد؟ آیا مفهوم معاصری از یک جای مقدس در ذهن دارید؟ این کلیسا در فیلیپین چنین مفهومی را زنده می‌کند. 

 

معماری صنعتی 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانمرکز پژوهش و تولید غذای کاروتزی، شیلی: کارخانه کاروتزی در سال ۲۰۱۰ آتش گرفت. این پروژه قصد دارد آن کارخانه را دوباره بازسازی کند. مفاهیم اجتماعی و صنعتی، نوآوری، فناوری مدرن و پایاییِ شرکت در معماری آن به کار رفته است. 

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانکارخانه تقطیر بومبای سافیر، انگلستان: این مکان پیش از این، یک کارخانه کاغذسازى‌ بوده که نیروی آن از آب تهیه می‌شده است. 

 

معماری تجاری

 

25 نامزد بهترین معماری ساختمان در جهانمارکت هال روتردام، هلند: در یک مکان تاریخی در بینِنروته، در کنار ایستگاه بلاک، اولین بازار سرپوشیده هلند ساخته شده است. 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه