کی‌روش: به رحمتی التماس نخواهم کرد

00996165

سرمربی تیم ملی در این گفت و گو از خبرنگاران خواست راحت سوال هایشان را بپرسند و سپس به سوالات پاسخ بدهند:

آغاز اردو از ۱۲ دسامبر

بعد از پایان هفته هفدهم لیگ برتر و در صبح روز دوازده دسامبر اسامی گروهی از بازیکنان را اعلام خواهیم کرد تا اردو را آغاز کنند.

۱۹ بازیکن در اردو

برای اردوی آفریقای جنوبی ۱۹ بازیکن به تیم ملی معرفی می شوند شامل ۱۶ بازیکن و ۳ دروازه بان. ما در این اردو بازیکنان لژیونرمان را به همراه نخواهیم داشت.

نیمی از بازیکنان را در اختیار داریم

بنابر محاسبات ما در اردوی آفریقای جنوبی نیمی از بازیکنان را در اختیار خواهیم داشت و سعی می کنیم در این اردو به کیفیت های لازم برسیم.

می خواهم بدون تردید انتخاب کنم

هدف من از برگزاری اردوها این است که ۲۳ بازیکن نهایی را بدون شک و تردید انتخاب کنم واحیانا اگر مصدومیتی هم باشد، از آنها بگذرم دوست دارم ۲۳بازیکن نهایی بدون هیچ شک و تردیدی انتخاب بشوند.

چرا به آفریقا می‌رویم؟

ما به سه دلیل به افریقای جنوبی می رویم؛ اول به دلیل شرایط آب و هوایی، دوم برای برگزاری اردو و سوم برای انجام بازی های دوستانه. اگر در تهران بمانیم نمی توانیم بازی های دوستانه خوبی انجام بدهیم.
در آفریقای جنوبی این شانس را داریم مقابل تیم‌هایی قرار بگیریم و مقابل بازیکنان خاص بازی کنیم. اگر بتوانیم مثلا با تیم تانزانیا یا زیمباوه بازی کنیم مسلما آنها می توانند با سبک فوتبال قطر و بازی آنها آشنا شویم. باز هم تاکید می کنم اگر در تهران بمانیم هیچ فرصتی برای انجام بازی دوستانه نداریم و سفر ما به آفریقا مطمئنا باعث کمک به تیم ملی خواهد شد.

مقصد بعدی ما استرالیا و بازی با عراق

بعد از اینکه از اردو برگشتیم مقابل فلسطین در تهران بازی دوستانه خواهیم داشت که این بازی هم دستگرمی خواهد بود. بعد از این مسابقه ما ایران را ترک می‌کنیم و اردویی را در استرالیا خواهیم داشت. در هر صورت اکثر تیم‌ها چند روز زودتر به استرالیا می‌روند و ما هم می‌خواهیم بازیکنان با شرایط این کشور آشنا شوند. ما ۶ روز قبل از اولین بازی در جام ملت‌ها به مصاف عراق می‌رویم.

برنامه ریزی پیش از جام جهانی

باز هم تکرار می‌کنم این برنامه را ما حتی قبل از جام جهانی با دپارتمان تیم ملی و مسئولان فدراسیون تدوین کردیم و در حال حاضر کاری که انجام می دهیم این است که تمام بندهای این برنامه را مو به مو اجرا کنیم. تیم ملی هم به سازمان لیگ احترام گذاشته و بالعکس لیگ هم همین طور. سوال من این است که تاثیرات کی‌روش در این برنامه چه خواهد بود که من خودم پاسخش را به شما ارائه می‌کنم.

در تمام دنیا طبق برنامه ریزی پیش می روند

این تغییری که ما با آن روبه‌رو بودیم و همه می دانستند برنامه لیگ تا امروز چگونه است نظم و سازماندهی که به وجود آمده تاثیر کی‌روش بوده و همه چیز طبق برنامه پیش رفته است. البته احتمالا یک سری از افراد این را دوست ندارند و می خواهند همه چیز در لحظه آخر انجام شود اما همه جای دنیا وقتی برنامه ریخته می شود طبق آن پیش می‌روند. در پایان در این چند روز شاهد بودم که عده‌ای از مربیان و مسئولان در خصوص این ۵۰ روز تعطیلی لیگ صحبت‌هایی را انجام داده اند.

تصمیم گیرنده فیفا است نه ما

باز هم تکرار می‌کنم تصمیم اینکه بازی‌های جام ملت‌ها در دی‌ماه انجام می‌شود تقصیر من نیست و من برنامه‌ریز آن نیستم. جام جهانی امسال در خرداد برگزار شد و این تصمیم را فیفا گرفته بود و کشورهای برزیل و اروگوئه بیش از ۲ ماه مجبور شدند لیگ‌های خود را تعطیل کنند این تصمیم هم توسط فیفا گرفته شد. من از شما می‌خواهم این مسائل را شفاف توضیح بدهید چون یکسری از افراد فکر می‌کنند اگر جام ملت‌ها در دی ماه برگزار می‌شود من برنامه‌اش را ریخته‌ام.

برنامه ریزی توافقی بین تیم ملی و سازمان لیگ

در مردادماه امسال روزهای فیفا را طبق برنامه‌ریزی قبلی در اختیار سازمان لیگ گذاشتیم و در واقع ۱۴ روز را به همین دلیل به سازمان لیگ تقدیم کردیم. توافق ما با سازمان لیگ اینجا بود که ۱۴ روز را به آنها بدهیم و در ماه دسامبر ۱۰ روز از برنامه‌ها را بگیریم تا بتوانیم اردو برگزار کنیم.

تعویق ۳۰ روز لیگ به ضرر من است

یک مطلب را هم فراموش نکنیم برنامه‌ای که برای جام ملت‌های آسیا ریخته شده این است که ما تا فینال این مسابقات پیش برویم. آیا کسی هست که از صعود تیم ملی به فینال ناراحت شود؟‌! مطمئنا ۹۹ درصد مردم از این موضوع خوشحال می‌شوند. من می‌دانم که شما می‌توانید از خداوند بزرگ بخواهید که لیگ ایران ۴۵ روز به تعویق بیفتد تا ما به فینال صعود کنیم. البته مردم خیلی خوشحال می‌شوند نه به خاطر تعطیلی لیگ بلکه به خاطر صعود به فینال. اگر لیگ فقط ۳۰ روز عقب بیفتد تنها کسی که باید دست به دعا بردارد من هستم چون مشکلات زیادی برایم ایجاد می‌شود و می‌دانم چه بلایی بر سر من خواهند آورد. شما هم این موضوع را می‌دانید.

نمیدانم تا کی روحیه بازیکنانم حفظ خواهد شد
اگر شما شرایط را در نظر بگیرید و به بازی دوستانه تیم ملی و اردوی پرتغال دقت کنید خودتان انگیزه را در بین بازیکنان خواهید دید. اینکه تا چه زمانی این روحیه را در بازیکنانم حفظ کنم صادقانه می‌گویم که اطلاعی از آن ندارم. اما اگر روحیه مناسبی به تیم تزریق کنیم مطمئنا شرایط خوبی داریم اما اگر منفی‌گرا باشیم جواب برعکس خواهیم گرفت.

همه ما شایسته تحسین هستیم
بازیکنان و تمامی اعضای تیم استحقاق تحسین را دارند چون عملکرد خوبی داشته‌اند. چون ما با یک منابع مالی و حمایت‌های محدود توانستیم آن نتایج را کسب کنیم. یک مطلب را قول می‌دهم و ضمانت می‌کنم ما تا انتهای راه می‌جنگیم و برای ملت ایران از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهیم بود. اما قطعا کار ما سخت است چون رقبای ما هر روز قوی‌تر می‌شوند و ما هم دوست داریم این شرایط را داشته باشیم. یک اصول ساده در زندگی وجود دارد اگر شما مریض شوید باید بلافاصله دارو به شما برسد و دیگر منتظر نمی‌مانید که تبدیل به نوش‌داروی پس از مرگ سهراب شود.

بعد از جام جهانی خوابیدیم
مطمئنا دلایل و مدارکی وجود دارد که رقبای دیگر دوست ندارند ایران نتیجه بگیرد و همه به این موضوع واقف هستید. ازبکستان از ۹ دسامبر در امارات حضور دارد و آنها در تاریخ ۱۰ دسامبر از ما بازی دوستانه خواستند اما نتوانستیم با آنها بازی کنیم چون لیگ ۵۰ روز تعطیل می‌شد! تیم ملی قطر از خرداد ماه تا امروز ۱۳ بازی دوستانه انجام داده و فکر می‌کنید دلیل کار آنها چیست؟ آنها می‌خواهند قوی‌تر باشند و ایران را شکست دهند. امارات ۱۴ بازی و بحرین ۱۲ بازی از خردادماه تا امروز انجام داده اند.

وی افزود: دوست من وقتی این سوال را می‌پرسید آن مربوط به علوم فضا و مسائل پییچیده دریایی نیست. آنها سخت کار می‌کنند که ما را شکست دهند. ما باید سرمایه‌گذاری کنیم چون جام ملت‌های آسیا فرصت خوبی هست که بازی‌های زیبایی به نمایش بگذاریم. خودتان صادقانه جواب بدهید بعد از جام جهانی باید بیشتر کار کنیم یا کمتر؟

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد: قبلا یک بار گفته‌ام و باز هم می‌گویم، وقتی یک وعده غذایی خوب می‌خورید یکسری از افراد پس از آن می‌‌خوابند اما یکسری از انرژی آن وعده غذایی استفاده می کنند. ما بعد از جام جهانی خوابیدیم در حالی‌که باید از فرصت‌ها استفاده می‌کردیم.

فوتبال ایران مانند تایتانیک غرق خواهد شد
با توجه به مربیان جوان مثل گل‌محمدی، منصوریان، دایی، مهدی مهدوی‌کیا و عبدالله ویسی و مطمئن باشید اینها می‌توانند به ایران کمک کنند که اگر این اتفاق نیفتد کشتی ایران مثل کشتی تایتانیک غرق خواهد شد. افرادی باید در این فوتبال کار کنند که دلسوز باشند نه اینکه از کنار آن استفاده ببرند. آنهایی که دلسوز هستند باید محافظ فوتبال باشند و اجازه ندهند آنهایی که سو استفاده می‌کنند کار کنند. من مردی هستم از جنس فوتبال، با ۳۳ سال کار من یک مطلب به علی پروین می‌گویم؛ هیچ وقت دوست ندارم خودم را درگیر سیاست و کارهای اداری کنم و اصلا علاقه‌ای به این موارد ندارم. وقتی صحبت از زمین‌های فوتبال و دوره‌های اموزشی برای مربیان باشد عاشق آن هستم که در این موارد فعالیت کنم اما هرگز علاقه‌ای به سیاست و دخالت در کار وزیر ورزش ندارم.

همه باید به قانون پایبند باشند
شخصا هیچ راهکاری برای این مطلب ندارم اما نقطه نظراتم را ارائه کرده‌ام. شک ندارم که هر شهروندی در دنیا باید وظایف شهروندی خود را به خوبی انجام دهد. در خصوص این مسئله معتقدم شک و شبه و سوالی در این زمینه وجود ندارد و همه باید به اصول شهروندی پایبند باشند.

این مسئله بسیار حساس است و باید به صورت محرمانه و خصوصی با جایگاه‌های مناسب و افراد ذیربط مطرح شود. در بحش سوم صحبت‌هایم باید بگویم همه در سراسر جهان می‌دانند که ایران یکی از امن‌ترین کشور های دنیا است و مطمئنا افراد مسئول می‌توانند خیلی راحت این موضوع را حل کنند. اگر از طریق افراد ذیصلاح این موضوع پیگیری شود قطعا مشکل حل خواهد شد و اگر راهی پیدا شود که بازیکنان وظیفه خود را برای تیم ملی انجام دهند بعد از پایان بازی‌ها می‌توانند وظیفه شهروندی خود را پشت سر بگذارند.

بحث رحمتی با سربازها فرق می‌کند
من موافق تلفیق ایده‌هایی که با هم انجام دادید نیستم. برای نظر شما احترام قائلم اما نظرم متفاوت است. من در جایگاهی قرار ندارم که بخواهم بگویم این بازیکنان کار جعل انجام داده‌اند و یا اینکه بخواهم در این مورد صحبت کنم حتی خود شما هم در این جایگاه نیستید. شما نظر خود را دارید اما اصلا این نظر را ندارم که بحث رحمتی را با شهدا قیاس کنم. به خصوص آنهایی که جانشان را برای این مملکت داده‌اند این دو بحث را با هم قیاس نکنید. ما با مشکلاتی روبه‌رو هستیم اما تا همین الان که با شما صحبت می‌کنم هیچ کس به من اطلاع نداده که این بازیکنان محروم هستند.

وی افزود: بحثی که من دارم این است که این بازیکنان مشکلی دارند که مقامات مرتبط راهکاری را پیش پای ما بگذارند ما نمی‌خواهیم آنها وظایف خود را انجام ندهند این بحث ملی است و ما نمی‌خواهیم در باشگاههایشان بازی کنند. بازی کردن این بازیکن برای تیم ملی بسیار مهم است و من هم اعتقاد دارم آنها باید به خدمت سربازی بروند و به وظیفه خود عمل کنند. من اعتقاد دارم تلفیق این تصمیم و یک تصمیم ورزشی می‌تواند راهکار مناسبی داشته باشد اما اینکه من در جایگاه فنی بخواهم نظری بدهم که موجب نقض قوانین شود درست نیست اگر می‌خواهید معیارهای فنی یک بازیکن که من آنها را انتخاب کرده‌ام را جویا شوید می توانید سوالتان را به شکلی دیگر بیان کنید. در پاسخ به سوال شما هم بدون شک و شبه در چشم‌تان نگاه می‌کنم و جواب می‌دهم.

ادامه دارد …

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه