پدیده تکواندو امید اول ایران - سونامی برای کسب طلا به روسیه می‌رود

به گزارش جوان ایرانی، اولین نماینده ایران در بیست و دومین دوره رقابتهای قهرمانی جهان کسی نیست جز فرزان عاشورزاده که بدون شک بسیاری از علاقمندان این رشته در سراسر دنیا منتظر هنرنمایی وی روی شی هاپ چانگ "چیلابینسک" خواهند بود.

تکواندوکاری که در یکسال گذشته آمار خیره کننده‌ای داشته و با کسب چهار طلای قهرمانی آسیا، بازیهای آسیایی، جایزه بزرگ منچستر و کوارترو و نقره آستانه خود را به عنوان یکی از پدیده های تکواندو جهان معرفی کرد تا جائیکه از سوی فدراسیون جهانی به "سونامی" تکواندو لقب گرفت.

عاشورزاده ۱۶ آذرماه ۱۳۷۵ در سلمانشهر به دنیا آمد و از ۷ سالگی روی به تکواندو آورد. مهرداد ساعدی در باشگاه شهید ساعدی تکواندوکاری را آموزش داد که اکنون مورد تحسین بزرگان تکواندو جهان است. قد مناسب در میان وزن دومی های جهان در کنار تکنیک بالا از او تکواندوکاری ساخته که همه رقبا را با امتیاز بالا شکست می دهد. البته به این ویژگی‌ها باید تاکتیک مبارزه با رقبا را نیز اضافه کرد که هنر کادر فنی تیم ملی است که او را به این سطح از تکواندو جهان رسانده است.

اما از میان ۱۷ تکواندوکار ایرانی که تاکنون فرصت حضور در میدان جهانی را پیدا کرده اند ، تنها چهار نفر موفق به کسب مدال شده اند. حاصل تلاش این چهار نفر یک طلا، چهار نقره و یک برنز بوده است. بهزاد خداداد که سال 2000 با 17 سال سن مدال نقره جام جهانی را کسب کرد یک سال بعد به همراه تیم ملی به مسابقات جهانی جیجو در کره جنوبی اعزام و موفق به کسب مدال طلا شد. دو دوره بعدی یعنی مسابقات ۲۰۰۳ آلمان و ۲۰۰۵ اسپانیا هم خداداد عضو تیم ملی بود و نقره گرفت. حضور در سه فینال پی درپی مسابقات جهانی نام او را به عنوان بهترین وزن دومی تاریخ تکواندو ایران تا اینجای کار ثبت کرده است.

سید مهرداد رکنی در مسابقات ۹۵ مانیل و هادی مستعان در مسابقات ۲۰۱۳ پائوبلا دو مدال نقره و فریبرز دانش در مسابقات جهانی ۸۵ سئول یک نشان برنز دیگر مدالهای کشورمان را در وزن دوم مسابقات جهانی کسب کردند. نکته جالب در بین مدال آوران این وزن اینکه رکنی بعد از کسب نقره جهان "یک تخته پتو" از مسئولان شهر خود به عنوان جایزه دريافت ��ه در همان زمان سوژه خبری رسانه های رزمی شد.

بهزداد خداداد بهترین ایرانی وزن دوم در مسابقات جهانی در گفتگو با مهر فرزان عاشورزاده را یک تکواندوکار خوش تکنیک نامید و افزود: فرزان در یکسال گذشته توانایی خود را به خوبی در مسابقات مختلف به نمایش گذاشت. رسیدن به رنکنیگ یک جهان در مدت نزدیک به یکسال کار بزرگی بود. او توانایی کسب مدال طلا در مسابقات جهانی را دارد ولی باید هوشیار باشد و در هر مسابقه با برنامه به میدان برود. چرا که او اکنون شناخته شده است و رقبا روی او برنامه ریزی کرده اند.

وی به مسابقات جهانی هم اشاره کرد و گفت: الان شرایط خیلی سخت شده است، تکواندو در کشورهای بیشتری پیشرفت کرده و اکنون سطح تکواندو جهان به میزان قابل توجهی بالا رفته و بدون شک این دوره از رقابتهای جهانی نیز سخت ، سنگین و دشوار خواهد بود. این نکته را هم ذکر کنم که امتیازات بالای این مسابقات در راه کسب سهمیه المپیک کار را سخت تر کرده و همه تکواندوکاران با آمادگی بالا به میدان می آیند.

تکواندو - خداداد

بهزاد خداداد روی سکوی قهرمانی مسابقات 2011 جهان- کره جنوبی

این کارشناس تکواندو در پایان گفت: این درست که سطح فنی مسابقات بالاست ولی تیم ما هم روند خوبی طی چند ماه گذشته طی کرده است و امیدوارم با ادامه این روند با ارائه مبارزات خوب اعضای تیم ملی بتوانند ضمن کسب نتایج مطلوب به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند که دور از دسترس هم نیست.

اما فرزان عاشورزاده در مورد نظر خداداد در مورد خودش به مهر گفت: اینکه سه دوره متوالی به دیدار پایانی مسابقات جهاین راه پیدا کنی کار هر کسب نیست و ایشان که از نوابع دوران خودش بود به بنده لطف دارد. امیدوارم بتوانم در این میدان سخت چون مسابقات قبلی با دست پر به ایران بازگردم.

وی به شرایط بدنی خودش هم اشاره کرد و گفت: زیر نظر کادر فنی تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتیم و اکنون همه نفرات به شرایط بدنی مناسبی رسیده اند و بنده هم با حضور مداوم در تمرینات به آمادگی مطلوبی دست يافته ام و در مدت زمان باقی مانده و تمریناتی که در محل برگزاری مسابقات خواهیم داشت به شرایط مسابقه خواهم رسید.

نماینده وزن دوم تیم ملی کشورمان در خصوص مسابقات جهانی گفت: مسابقات جهاني تنها رقابتي است كه هيچ چيز در آن معلوم نيست و نمي شود پيش بيني كرد. خيلي ها آمدند و با كوله باري مدال غافلگير شدند. درست است كه در اين رقابتها از نظر فني همه نوع تکواندوکاری به میدان مي آيد ، بهترين و بدترين در اين مسابقات حضور دارند اما من هيچ تكواندوكاري را دست كم نمي گيرم. مسابقات جهاني هميشه تكواندوكاران و تكواندو دوستان را غافلگير كرده است.

تکواندو - عاشورزاده

عاشورزاده در میان نونهالان تکواندوکار

عاشورزاده هدف نهایی خود را حضور در المپیک برشمرد و افزود: کسب مدال المپیک بخصوص اگر زرین باشد طعم دیگری دارد و همه ورزشکاران دنیا آرزوی حضور در این میدان بزرگ را دارند. من هم از این قاعده مستثنی نیستم. من نفر اول رنکینگ جهانی هستم تمام تلاش خود را به کار می گیرم تا با کسب مدال طلا در این مسابقات جایگاه خود در صدر رنکینگ مستحکم کرده و شانس خود را برای کسب سهمیه المپیک افزایش دهم.

وی در مورد رقبای خود هم گفت: نمایندگان کره جنوبی ، چین ، آلمان ، چین تایپه ، استرالیا و پرتقال رقبای اصلی من هستند که با همه مبارزه کرده و شناخت نسبی از نحوه کار و مبارزه با آنها را دارم.

اما رقبای این پدیده جوانی ایرانی در مسابقات جهانی کدام تکواندوکاران هستند؟ "تائه هون کیم" کره ای که پشت سر عاشورزاده نفر دوم رنکنیگ جهانی است و یکبار ۱۳ بر۷ طعم شکست برابر نماینده کشورمان را چشیده با طلای دوره قبل مسابقات جهانی و چندین مدال از رقابتهای جایزه بزرگ مهمترین رقیب اوست.

"لوانت تونکات" تکواندوکار ۲۷ ساله آلمانها که یکسالی از میادین دور بوده و به همراه تیم ملی این کشور برای برپایی اردو به تهران امد ، "روی باراگانگا" پرتقالی که نزدیک به ۸ مدال رنگارنگ در یکسال گذشته از تورنمنت های مختلف کسب کرده و دوبارهم مقابل عاشورزاده بازنده شده ، "دامین ویلا" یا "اسکار رودریگوئز" از مکزیک ، "لوکاس گیژمان" از آرژانتین ، "زاهو شوی" از چین ، "ون چنگ" از چین تایپه که این دو تای آخری در اینچئون نتیجه را به عاشورزاده واگذار کردند را می توان از جدی ترین رقبای این نماینده کشورمان در مسابقات جهانی برشمرد.

عاشورزاده هم اکنون با ۳۰۱ امتیاز در صدر جدول رنکنیگ المپیکی وزن ۵۸- کیلوگرم است و در صورت کسب مدال طلا و ۱۲۰ امتیاز آن می تواند تا حدود زیادی خیال خود را از کسب سهمیه المپیک راحت کند. طبق برنامه اعلام شده وی سه شنبه 22 اردیبهشت ماه در اولین روز مسابقات جهانی به دیدار رقبای خود می رود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه