ناکامی در تکرار موفقیت گذشته بازیهای آسیایی - تالو پاشنه آشیل ووشو

به گزارش خبرنگار مهر ، بازیهای آسیایی اینچئون و جام جهانی اندونزی تنها رویدادهای رسمی ووشو در سال رو به پایان 93 بود که تیم ملی کشورمان در مجموع موفق به کسب 7 مدال طلا، دو نقره و سه برنز شد. رسیدن به عنوان نایب قهرمانی در جام جهانی آن هم با یک طلا کمتر از چین بیانگر رشد این رشته در بخش ساندا است.

اگر چه به دلیل عملکرد خوب ووشو در بازیهای 2010 اهالی ورزش کشور از این رشته در اینچئون 2014 انتظار بیشتری داشتند ولی کسب یک طلا، دو نقره و یک برنز را می توان یک نتیجه مثبت ارزیابی کرد. اینکه شرایط بازیهای اینچئون با چهار سال قبل آن به طور کامل متفاوت بود در کنار عزم بالای میزبان برای رسیدن به طلای بیشتر که در برخی موارد دخالت در قضاوت داوران را در پی داشت مانع از آن شد تا ووشو ایران عملکرد 9 مدالی 2010 را تکرار کند.

تک مدال طلای ووشو در بازیهای آسیا را محسن محمد سیفی کسب کرد. سیفی که در 2010 نیز قهرمان شده بود در چهار سال گذشته روند بسیار خوبی داشت . این ووشوکار خوب کشورمان در هر میدانی که روی سکوی مسابقات حاضر شد با دست پر به میدان بازگشت و گام به گام پیش رفت تا با کسب دومین طلای متوالی در دو دوره بازیها نام خود را برای همیشه در تاریخ ووشو ایران ثبت کند.

البته نباید از عملکرد ضعیف تالو کارها نیز در کسب این نتیجه به سادگی گذشت. احسا پیغمبری ، فرشاد عربی ، حمیده برخور و هانیه رجبی نتوانستند انتظارات را برآورده کنند و این نتیجه نشان داد که در این بخش هنوز ووشو ایران نیاز به بهره گیری از دانش مربیان چینی دارد. در واقع تالو پاشنه آشیل ووشو ایران است و هر چقدر ساندا با مربیان ایرانی بهتر نتیجه می گیرد ، تالو نمی تواند عملکرد موفقی داشته باشد.

بعد از بازیهای آسیایی تیم ملی ووشو راهی اندونزی شد تا در جام جهانی شرکت کند. مسابقاتی که در جاکارتا و با حضور مدال آوران مسابقات قهرمانی جهان برگزار شد و تیم هفت نفره ایران با 6 مدال طلا و یک نقره دوم شد. چین با یک طلا بیشتر نسبت به ایران قهرمان شد. چین هشت سهمیه در این رویداد داشت. سهیلا منصوریان، شهربانو منصوریان، جعفر شیرزاد، حمیدرضا لادور، حمیدرضا قلی پور، مصطفی خلعتبری شش مدال طلای تیم کشورمان را کسب کردند و مریم هاشمی هم به مدال نقره دست پیدا کرد.

برگزاری انتخابات فدراسیون ووشو در آخرین ماه سال یکی دیگر از حوادث مهم ووشو در سال 93 بود. مهدی علی نژاد در مجمعی رای اعتماد کامل را گرفت که برخی از نامزدها به نوع شکل گیری مجمع و نحوه عملکرد وزارت در برگزاری آن انتقاد داشتند. اما در میان همه این انتقادات 41 عضو مجمع رای به ريا��ت دوباره علی نژاد در فدراسیون ووشو دادند. البته باید اذعان داشت که برخی از انتقادات وارده به ووشو صحیح بوده و انتظار می رود رئیس فدراسیون ووشو از آن برای بهبود کار در چهار سال سوم سکان داری ووشو استفاده کند.

در کنار دو رویداد مهم باید به برگزاری مسابقات غرب آسیا با حضور 10 کشور در زاهدان و در پی آن تاسیس فدراسیون ووشوی غرب و آسیایی میانه به ریاست علی نژاد ، انتخاب مجدد رئیس فدراسیون کشورمان به عنوان نایب ریسی فدراسیون اسیا در جریان بازیهای آسیایی اینچئون، خداحافظی احسان پیغمبری دارنده مدال برنز بازیهای آسیایی گوانگجو و دارنده مدال طلای مسابقات جهانی تورنتو در دوئلین، قهرمانی پارس جنوبی در لیگ برتر در دومین سال حضورش و غلبه بردانشگاه آزاد در دیدار دیدنی ،شکست محسن محمدسیفی از پارس جنوبی در فینال لیگ برتر در مقابل سجاد عباسی در وزن 75 کیلوگرم را از دیگر رودیدادهای مهم ووشو اشاره کرد.

در سال 1394 که بزودی فرا خواهد رسید نیز ووشو ایران مسابقات قهرمانی جهانی در اندونزی، جوانان جهان در میانمار و جوانان آسیا در چین را پیش رو دارد. بعد از انتخابان ووشو ، بندرعباس شاهد برگزاری مسابقات قهرمانی کشور بود و در واقع با برگزاری چنین مسابقات سطح بالایی که توسعه این ورزش در کشور را به نمایش گذاشت کار تیم ملی برای سال آینده آغاز شد و امیدواریم برای مشکلات تالو به صورت اساسی چاره اندیشی شود. و مخلص کلام اینکه تیمی که با عنوان نایب قهرمانی جهان وارد رقابتهای دور تازه مسابقات جهانی می شود نباید به عنوان کمتر از آن فکر کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه