در تحقیقات ازدواج از کی چی بپرسیم؟

در تحقیقات ازدواج از کی چی بپرسیم؟


تحقیق پیش از ازدواج تقریبا به شکل یک رسم درآمده است که امر بسیار پسندیده ای است البته گاهی درست انجام نمی شود؛ به طور مثال وقتی برادر یا پدر دختر با قرار قبلی به محل کار داماد سر می زنند و می پرسند: «او چطور آدمی است؟»، طبیعی است که جوابی نمی شنوند جز آن که «خوب است!».

تحقیق در ازدواج

 

البته تحقیق را نه فقط خانواده دختر از پسر بلکه خانواده پسر هم از دختر باید انجام دهند. تحقیقی که سرنوشت یک عمر زندگی را رقم می زند و باید جامع و کامل باشد و بیشترین شناخت را از همسر آینده به دست بدهد. نظرات رضا آذریان، کارشناس و مشاور خانواده درباره تحقیق پیش از ازدواج که در ادامه مطرح می شود به شما در رسیدن به هدف تان کمک خواهد کرد.

 

در هیچ شرایطی نباید از تحقیق غافل شد
در هر شرایطی تحقیق برای ازدواج، کاملا لازم و ضروری است و نباید برای چنین امر مهمی فقط به ظاهرفرد یا ویژگی های خانوادگی او اکتفا کرد چراکه امروزه با پیچیده شدن روابط، تغییر الگوهای آشنایی و ازدواج و حتی بالا رفتن مشکلاتی مانند اعتیاد یا بیماری های عصبی باید در امر ازدواج تحقیق بیشتری کرد. در واقع همان قدر که احتمال ازدواج ناموفق بالا رفته، ضرورت تحقیق و دقت و شناخت هم بیشتر شده است.
تحقیق کردن با آشنا بودن با خانواده طرف مقابل هیچ منافاتی ندارد. این که یکی از خانواده ها فکر می کند چون خانواده طرف مقابل را می شناسد پس به تحقیق نیازی نیست یک اشتباه بسیار بزرگ است که ممکن است باعث مشکلات زیادی در زندگی فرزندشان شود. همچنین توصیه می شود که تحقیقات از خواستگار باید بسیار سختگیرانه باشد تا نتیجه آن شناخت واقعی طرف مقابل باشد.

 

2 بار باید تحقیق کنید
در ازدواج 2 نوع تحقیق وجود دارد؛ تحقیق اولیه و تحقیق اصلی. تحقیق اولیه مختصر است که بدون آن نباید به طرف مقابل حتی اجازه ورود به خانه برای خواستگاری کردن بدهیم یا به خواستگاری اش برویم. این تحقیق قبل از خواستگاری انجام می شود و در آن مسئله همتایی خانواده ها از نظر اجتماعی، فرهنگی و دینی مد نظر قرار می گیرد.
سوالات اولیه درباره سن، تحصیلات، خدمت نظام وظیفه (درباره آقایان)، شهر محل زندگی و... در همان تماس تلفنی برای قرار خواستگاری پرسیده می شود، اما تحقیق اصلی پس از خواستگاری و جلسات گفت وگوی پسر و دختر و با هدف رفع ابهامات انجام می شود در زمانی که هر 2 طرف تا حدودی شرایط یکدیگر را پسندیده اند.

 

ویژگی هایی که با تحقیق آشکار می شود
این که چه چیزهایی را درباره خواستگار باید بدانید، نکته مهمی است که خیلی ها ساده از کنار آن می گذرند با این توجیه که شناخت کامل زیر یک سقف به دست می آید، اما واقعیت این است که بخش مهمی از شناخت با همین پرس و جوها حاصل می شود. شما درباره این ویژگی ها باید از اطرافیان عروس خانم یا آقا داماد پرس و جو کنید: الف) خانواده، ب) اعتقادات دینی، ج) رفتار فردی و اجتماعی، د)دوستان، و) مسئولیت پذیری و رعایت حقوق دیگران، ز)توانایی های او.

با تحقیق در محل کار و تحصیل می توان به شناختی از فرد و روحیات او دست یافت، اما با تحقیق در محل زندگی او، امکان شناخت خانواده هم میسر می شود

سوالات تان حول و حوش این موضوعات باشد

همچنین مطالعات نشان می دهد که بعضی سوالات باید در تحقیق پرسیده شود تا شناخت کامل تری از طرف مقابل به دست بیاید. این سوالات عبارت است از:

صفت بارز اخلاقی او چیست؟
تا به حال عصبانی شدنش را دیده اید؟ در چه مواردی عصبانی می شود و این جور وقت ها چطور رفتار می کند؟
رفتار اجتماعی او را چطور می بینید؟ روابطش با دوستان و خانواده چطور است؟
کدام صفات اخلاقی را در او بیشتر می بینید؟
با چه افرادی (چه تیپ شخصیتی) رفت وآمد می کند؟ اجتماعی است یا منزوی؟
تا چه حد به خانواده و دوستان خود وفادار است؟
چقدر به قولی که می دهد پایبند است؟
تلاش او برای کسب روزی حلال چگونه است؟ و...

 

از این افراد تحقیق کنید
1-آشنایان: بستگان شخص از روحیات، اخلاق و کردار او باخبرند. می توان درباره فرد مورد نظر از آن ها تحقیق کرد. البته این به تنهایی کافی نیست چون ممکن است خویشاوندان، با مصلحت اندیشی واقعیت را کتمان کنند.


2-دوستان: دوستان نزدیک فرد منابع خوبی برای تحقیق هستند. دوستی محصول هم رنگی و تفاهم است و معمولا افراد درستکار با افراد ناشایست و بی بندوبار دوست نمی شوند. در واقع ویژگی های شخصیتی دوستان فرد تا حدی منعکس کننده روحیات او است.


3-همکاران و هم دانشگاهی ها: همکاران فرد ممکن است مطالبی درباره شخص مورد نظر بدانند که حتی خویشان و دوستان نزدیک او ندانند. از تحقیق از این گروه درباره فرد در زمینه هایی مانند: نحوه برخورد با ارباب رجوع، نحوه مراوده با همکاران، همکاری و سازش با دیگران و پایبندی به اعتقادات دینی شناخت کامل تری پیدا می کنید.


4-همسایه ها: این رایج ترین روشی است که افراد در تحقیقات خواستگاری از آن بهره می برند. با تحقیق در محل کار و تحصیل می توان به شناختی از فرد و روحیات او دست یافت، اما با تحقیق در محل زندگی او، امکان شناخت خانواده هم میسر می شود. البته مشروط بر آن که مدتی از زمان سکونت آن ها در آن محل گذشته باشد تا همسایگان به شناختی هرچند نسبی از آن خانواده رسیده باشند. از همسایگان در باره اخلاق در خانه، سابقه دعوا و یا رفتار بد در محله پرس وجو کنید، اما مواظب باشید که جزئیات خواستگاری و ارتباط با آن ها را بر ملا نکنید چون ممکن است بعضی از همسایه ها بعدا مزاحمت ایجاد کنند.

 

5- معرف ها: درباره ازدواج هایی با حضور یک معرف، اگر فردی که دختر و پسر را به هم معرفی می کند نسبت به اهمیت کار خود آگاه باشد و با شناخت کافی نسبت به روحیات دو طرف اقدام کند، منبع خوبی برای تحقیق خواهد بود.

 

چند نکته مهم در تحقیقات
قرار نیست نظرتان در تحقیقات هم جهت با شخص منبع تحقیق باشد. شما برای کشف حقیقت آمده اید نه برای ایجاد ارتباط و تفاهم، هرچند ارتباط مناسب و حسن تفاهم می تواند به طرف مقابل اطمینان دهد و نکات مهمی را بیان کند.
سعی کنید با همکار او قرار ملاقاتی بگذارید و از دوستان او درباره خصوصیات روحی اش سوال کنید.
از مسافرت ها و جاهایی که با هم رفته اند و از علایق او بپرسید. همچنین از موقعیت آن ها و این که به چه صفت و عنوانی مشهورند، چقدر با همسایگان ارتباط دارند و این که چه چیزهایی بیشتر برای شان مهم است بپرسید.
تغییر و تحول در زندگی فرد نشانه هایی از حالات و روحیات او است. در تحقیق به این مسئله توجه کنید.
فردی که برای تحقیق می رود، می تواند درموضوع دیگری غیر از ازدواج سوالاتی بپرسد. سپس موضوعات را به طور مستقیم بیان کند.
درباره موضوعاتی که برایتان اهمیت بیشتری دارد به محقق تاکید کنید و از او بخواهید اهمیت موضوع را بروز ندهد.
اگر هنگام گفت وگو با افراد مختلف به تناقضی رسیدید، تحقیق در آن زمینه را با دقت بیشتر و به دور از حساسیت ادامه دهید.

 

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

 

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از خراسان

  

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه