دایی: کروش‌ از لحاظ‌ فنی از همه ما بالاتـر است/ مگر می شود سرمربی رئال مادرید لمپن باشد؟

دایی: کروش‌ از لحاظ‌ فنی از همه ما بالاتـر است/ مگر می شود سرمربی رئال مادرید لمپن باشد؟

در میان اهالی فوتبال علی دایی تنها کسی است که فینال لیگ قهرمانان اروپا را به چشم دیده است.

در میان اهالی فوتبال علی دایی تنها کسی است که فینال لیگ قهرمانان اروپا را به چشم دیده است.

حالا که لیگ قهرمانان اروپا به اوج خود رسیده و تیم‌های برتر اروپا در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌ داغی را به نمایش می‌گذارند، بد ندیدیم ساعاتی قبل از بازی حساس بایرن‌مونیخ و بارسلونا با علی دایی تماس بگیریم. آقای گل جهان مدتی می‌شد که حرفی نزده و کمتر در رسانه‌ها آفتابی شده بود ولی این بار تصمیم گرفت صحبت کند.

علي‌آقا، بازي‌هاي تيم سابق‌تان بايرن ‌مونيخ را دنبال مي‌كنيد؟
بله، مي‌دانم كه در بوندس‌ليگا قهرماني‌شان قطعي شد اما در جام حذفي به شكل عجيبي مقابل بوروسيا دورتموند حذف شدند.

منظورتان همان ضربات پنالتي است كه بايرني‌ها هدر دادند؟
اصلاً آن بازي نبايد به ضربات پنالتي كشيده مي‌شد. اگر ضربه سر شواين اشتايگر در اواخر بازي به آن شكل عجيب توسط گلر دورتموند دفع نمي‌شد و تبديل به گل مي‌شد، كار تمام بود ولي...

به شكل غير قابل باوری هم فيليپ لام و هم ژابي آلونسو بازيكنان بايرن مونيخ هنگام زدن ضربات پنالتي ليز خوردند. آن صحنه‌ها را ديديد؟!
براي من هم عجيب بود. نمي‌دانم مشكل چمن ورزشگاه بود يا كفش بازيكنان ولي ليز خوردن دو بازيكن يك تيم در اين سطح آن هم هنگام زدن ضربات پنالتي بي‌سابقه است.

بازي رفت بايرن ‌مونيخ برابر بارسلونا را هم ديديد؟
قبل از اين مسابقه هم فكر مي‌كردم بارسلونا بتواند در نوكمپ، بايرن را ببرد اما با نتيجه 3 بر صفر... (بعد از كمي مكث) واقعاً شاگردان لوئيس انريكه كار بزرگي انجام دادند.

گل دوم بارسا به مونيخ به موزه باشگاه بارسلونا راه پيدا كرد. نظري نداريد؟
راجع به ليونل مسي حرف زدن بيهوده است. انگار از يك سياره ديگري به زمين آمده است. او همه دنيا را به اين باور رسانده كه تكنيكي‌ترين و فني‌ترين بازيكن تاريخ جهان است.

حتي بالاتر از پله و مارادونا؟!
به نظر من ليونل مسي از ديگو مارادونا هم بالاتر است. او بدون رقيب برترين بازيكن تاريخ دنياست. سرعت، تكنيك، شم گلزني و قدرت دريبل‌زني مسي اعجاب‌آور است.

اين مصاحبه بعد از مسابقه امشب (سه‌شنبه شب) بايرن مونيخ و بارسلونا چاپ مي‌شود. فكر مي‌كنيد نتيجه بازي برگشت دو تيم چه شود؟
بازي در مونيخ خيلي سخت است. به نظرم بارسا در بازي امشب كار سختي مقابل بايرن در پيش دارد.

يعني ممكن است بلايي كه بايرن در مونيخ بر سر پورتو آورد را سر بارسلونا بياورد؟
هرگز! گفتم كه بازي در مونيخ خيلي سخت است اما بارسلونا، پورتو نيست. به نظر من صعود بارسا به مرحله بعدي ردخور ندارد!

راستي در مراسم گالا و انتخاب برترين بازيكن جهان با ليونل مسي ملاقاتي داشتيد؟
همان برخورد معمولي كه دو نفر ممكن است در چنين مراسمي داشته باشند. او واقعاً اعجوبه است و فقط يك سلام و عليك عادي با ليونل مسي داشتم.

عملكرد پپ گوارديولا در بايرن‌ مونيخ فصل جاري را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
واقعيت را بخواهيد بايرن مونيخ مصدوم زياد دارد اما يك نكته جالب و مهم براي من اين است كه براي اولين بار مالكيت توپ بارسا مقابل حريفش كمتر بود!

اتفاقاً به نكته خوبي اشاره كرديد. هميشه اين بارسا بود كه برابر حريفان درصد مالكيت توپ بيشتري داشت و واقعاً عجيب بود!
هرچند بايرن اين مسابقه را 3 بر صفر باخت ولي توپ را كاملاً در اختيار داشت و اين مسئله مؤيد اين نكته است كه گوارديولا واقعاً در بايرن‌ مونيخ كار كرده است. به نظر من بايرن مونيخ ستاره آنچناني هم ندارد و...

مانوئل نوير، توماس مولر، فيليپ لام، لواندوفسكي و... هم به نوعي ستاره محسوب مي‌شوند؛ نمي‌شوند؟
اين مهره‌هايي كه اسم برديد بازيكنان بزرگي به شمار مي‌روند اما ستاره از نظر من ليونل مسي، نيمار و رونالدو هستند. ستاره‌هايي كه بتوانند سر بزنگاه نتيجه يك مسابقه بزرگ را عوض كنند. شما همين بازي رفت بارسلونا و بايرن مونيخ را ديديد كه مسي و نيمار چه بلايي بر سر خط دفاع و دروازه‌بان بايرن آوردند. به نظر من گوارديولا چنين مهره‌هايي در بايرن ندارد و خودش هم قبل از بازي رفت به اين مسئله و توانايي ليونل مسي اعتراف كرد.

برخي كارشناسان معتقدند تيكي‌تاكا دارد فوتبال دنيا را نابود مي‌كند.
(با تعجب) از چه نظر؟!

اينكه بازيكنان يك تيم به طور مرتب و تكراري توپ را به يكديگر پاس بدهند و مالكيت توپ را از آن خود كنند، كمي خسته‌كنند‌ه است؛ نيست؟
تيكي‌تاكا اگر در زمين حريف باشد خيلي خوب است. تا حدودي با حرف شما موافقم و بعضي اوقات تيكي‌تاكا در زمين خودي و رد و بدل كردن بيش از حد توپ خسته‌كننده مي‌شود اما اسپانيا با همين روش قهرمان جام جهاني و جام ملت‌هاي اروپا شد. كارشناسان يا منتقدان اين روش اگر راست مي‌گويند جلوي آن را بگيرند و ضد تاكتيك آن را پيدا كنند. اين سيستم به هر حال فوتبال روز دنياست و حتي آلمان با آن پيشينه قوي فوتبالي هم گوارديولا را به همين دليل استخدام كرد.

علي‌آقا، آخرين باري كه بازي بايرن ‌مونيخ را از نزديك و در استاديوم به تماشا نشستيد، چه زماني بود؟
خيلي وقت است. خاطرم نيست و آن زمان هم كه بازي مي‌كردم، خيلي علاقه نداشتم به استاديوم بروم و بازي تيم خودم را تماشا كنم.

چرا؟
راستش را بخواهيد توي منزل راحت‌ترم. پاي تلويزيون مي‌نشينم و با خيال راحت بازي تيم محبوبم را تماشا مي‌كنم.

اتفاقاً خيلي‌ها مي‌پرسند چرا علي دايي در بازي‌هاي پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا به استاديوم آزادي نمي‌رود؟
دليلش را كه گفتم؛ توي منزل راحت‌ترم!

ولي برخي پيشكسوتان مطرح پرسپوليس براي حمايت از تيم محبوب خود به ورزشگاه آزادي مي‌روند در حالي كه علي دايي چنين كاري انجام نمي‌دهد.
هركس روش مخصوص به خودش را دارد. آنها اعتقاد دارند با رفتن به استاديوم مي‌توانند به پرسپوليس كمك كنند و من هم معتقدم آدم بايد كاري را قلبي انجام دهد.

يعني چه؟
من از ته دل پرسپوليس را دوست دارم ولي همان ‌طور كه گفتم تمايلي براي رفتن به استاديوم ندارم. با اين حال براي تصميم كساني هم كه به ورزشگاه مي‌روند، احترام قائل هستم.

پس از ته دل و قلب‌تان دوست داريد پرسپوليس برنده دربي شود؟
مطمئناً و بدون كوچكترين ترديدي من هم دوست دارم پرسپوليس دربي هشتادم را ببرد و دل هواداران چند ده ميليوني‌اش را شاد كند.

مهدي طارمي در مصاحبه شماره قبلي ما گفت كه براي علي دايي سرم را هم مي‌دهم. درباره اين جوان صحبتي نداريد؟
مهدي طارمي به اعتقاد من با خيلي از فوتباليست‌هاي ايراني فرق مي‌كند. او يك بازيكن حرفه‌اي است كه زندگي سالمي هم دارد. مهدي كارش را دوست دارد و مطمئن هستم به زودي جزو بهترين‌هاي فوتبال ايران مي‌شود. مهم‌تر از همه اينكه طارمي با حاشيه بيگانه است و به همين خاطر من علي دايي هم خيلي دوستش دارم.

ولي زماني كه شما او را به پرسپوليس آورديد، خيلي‌ها انتقاد كردند و مي‌گفتند علي دايي اين بچه را از كجا آورده‌؟!
(با لحني جدي‌تر) ببخشيد، من افتخار مي‌كنم كه دوران مربيگري در باشگاه‌هاي مختلف و تيم ملي بازيكنان جواني را شناسايي و به فوتبال كشور معرفي كردم. اين انتقادات هم هميشه بوده اما گوش من بدهكار نبوده است. من خودم با زحمت و تلاش فراوان توانستم فوتباليست شوم و به همين خاطر به لياقت و شايستگي جوانان مستعد توجه مي‌كنم.

اما خيلي‌ها در اين فوتبال به خاطر پارتي، سفارش و حتي پول وارد مي‌شوند و شايد همين مسائل باعث شده كه استعدادهاي بسياري نابود شوند.
من كاري با ديگران ندارم اما همه اخلاق مرا مي‌شناسند. هرگز بازيكني را سفارشي نديدم و قبول نكردم. تا به يقين نمي‌رسيدم جواني استعدادش را دارد با او قرارداد نمي‌بستم و حالا هم خوشحالم كه مهدي طارمي و همين طور احمد نوراللهي توانسته‌اند خودشان را در پرسپوليس مطرح كنند. البته اين وظيفه همه ما مربيان است، حداقل به خاطر اعتبار و آبروي خودمان هم كه شده سفارشي بازيكـــن قبول نكنيم.

فكر مي‌كنيد دربي هشتادم چند چند تمام شود؟
دربي با ساير مسابقات فرق مي‌كند و غيرقابل پيش‌بيني است. اين مسابقه هم همين طور است. البته دو تيم استرس كسب سهميه يا قهرماني ندارند و شايد همين مسئله كمك كند بازي زيبا و پرگل‌تري را شاهد باشيم.

راستي يك نكته را داشتيم فراموش مي‌كرديم. به تازگي سايت سازمان ليگ درباره مؤثرترين بازيكن استقلال و پرسپوليس نظرسنجي گذاشته كه مهدي طارمي در صدر پرسپوليسي‌هاست. ظاهراً‌ جايزه اين نظرسنجي هم يك خودروي 315 MVM است كه طارمي گفته مي‌خواهد روز دربي و جلوي يكصد هزار تماشاگر به مجتبي محرمي تقديم كند.


فرق مهدي طارمي با خيلي از فوتباليست‌ها در همين چيزهاست. من مي‌دانم اين جوان خودش ماشين ندارد اما مي‌آيد و چنين گذشتي مي‌كند. او كوچك و بزرگ سرش مي‌شود و بايد به مهدي و خانواده‌اش بابت تربيت چنين فرزندي تبريك گفت.

آقاي دايي نظر شما درباره واژه لمپنيسم چيست؟
من واقعاً سردرنمي‌آورم كه چرا آقايان چنين حرف‌هايي مي‌زنند و بايد ديد چه كساني از اين واژه استفاده مي‌كنند.

برخي مخالفان كارلوس كروش او را لمپن مي‌خوانند.
(مي‌خندد) واقعاً‌ كه! مگر مي‌شود كسي كه سرمربي رئال‌مادريد بوده لمپن باشد؟! (با حرارتي بيشتر) مگر مي‌شود سرمربي تيم ملي پرتغال و چند كشور ديگر لمپن باشد؟! مگر مي‌شود دستيار الكس فرگوسن لمپن باشد؟

به هر حال اين صحبت‌ها مطرح مي‌شود ديگر...
كارنامه كارلوس كروش مشخص است. او در دنياي فوتبال فردي شناخته شده با سوابق روشن است. تيم ملي جوانان پرتغال را قهرمان جهان كرده و آن نسل طلايي با بازيكناني مثل فيگو، روي كاستا، ويتوربايا و... را به فوتبال دنيا معرفي كرده است. همه مي‌دانند نقش كروش در موفقيت‌هاي منچستريونايتد الكس فرگوسن چقدر پررنگ بوده است. حالا اين فرد مي‌شود لمپن؟!

البته اين حرف ما نيست!
مي‌دانم ولي متأسفانه فكر مي‌كنم برخي‌ها اشتباهي چنين مسائلي را مطرح مي‌كنند. اين دوستان مطمئناً معناي واژه لمپنيسم را نمي‌دانند و فقط مي‌خواهند يك چيزي بگويند تا خودشان را مطرح كنند.

فكر نمي‌كنيد با اين حرف اعضای كانون مربيان ايران از شما ناراحت شوند؟
نه، اتفاقاً احترام خاصي براي اين دوستان قائلم ولي برخي‌ها متأسفانه دنيا را مي‌خواهند از دريچه نگاه خود تماشا كنند. هميشه گفته‌ام و باز هم مي‌گويم كسي كه سرمربي رئال‌مادريد و تيم ملي پرتغال بوده است، نمي‌تواند لمپن باشد يا به درد فوتبال ايران نخورد. مطمئناً كارلوس كروش از لحاظ فني از همه ما بالاتر است و نمي‌توان منكر اين واقعيت شد.

ولي برخي از همبازيان و دوستان شما هم چنين اعتقادي دارند.
من نمي‌توانم درباره اظهارات دوستان خودم حرفي بزنم. نظر خودم همين بود كه گفتم و حالا هر كس مي‌تواند تفكرات خودش را داشته باشد.
 خبرورزشی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه