حمایت؛حلقه مفقوده ورزش بانوان شاهرود - سهم قهرمانان فقط بنر است

به گزارش جوان ایرانی، بانوان شاهرودی سال ها رنگ موفقیت در ورزش های گروهی مورد حمایت اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود را ندیده اند و این در حالیست که تک چهره هایی مانند پگاه کامرانی در رشته بدمینتون با استعداد و همت شخصی به عناوین کشوری دست یافته اند.

در این میان هستند افرادی که در رشته های انفرادی صاحب عناوین کشوری شده اند اما سهمشان از اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود تنها یک بنر تقدیر و تشکر، آن هم همسو با سیاست های تبلیغاتی این اداره است.

ورزش بانوان در شاهرود دارای استعدادهای فراوانی در رشته های مختلف است و کسب عناوین متعدد قهرمانی مخصوصا در رشته های رزمی گواه این مدعا است اما به نظر می رسد بدون حمایت های دولتی از این قشر، تنها می توان شاهد درخشش تک ستاره هایی در رشته های انفرادی بود.

سر درگمی و بلاتکلیفی در برخی هیئت های ورزشی شاهرود

سر درگمی و بلاتکلیفی در برخی هیئت های ورزشی مانند ژیمناستیک و اختلافات درونی آن، نبود بودجه کافی برای حمایت از قهرمانان، عدم اعزام ورزشکاران به مسابقات کشوری و استانی از جمله مهم ترین مشکلاتی هستند که ورزش بانوان در شهرستان شاهرود با آنها دست و پنجه نرم می کند.

حمایت های اداره ورزش و جوانان، همچنین استعداد یابی در رشته های گروهی قطعا می تواند آینده روشنی را برای ورزش بانوان شهرستان شاهرود به همراه داشته باشد.

اما در نهایت بانوان ورزشکار شاهرودی انتظاراتی را نیز از اداره ورزش و جوانان این شهرستان دارند که بعضا هزینه و اعتباری نیز نیاز ندارد لیکن گاهی می توان تنها با یک قدردانی رسمی انگیزه های درونی مورد نیاز ورزشکاران را تامین کرد چرا که بانوان ورزشکار شاهرودی به حداقل امکانات و توجهات رضایت دارند.

سهم قهرمانان کشور از حمایت های دولتی تنها نصب یک بنر است

یکی از قهرمانان کشور در رشته رزمی و دارنده 12مدال طلای مسابقات ملی، درباره حمایت های دولتی از ورزش بانوان می گوید: حمایت های اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود تنها در حد نصب یک بنر برای تشکر و قدردانی است.

معصومه عرب اسدی اظهار دارد: با روی کار آمدن مسئول جدید حمایت ها بیشتر شده است اما هنوز جای حمایت از ورزش بانوان در این شهرستان خالی است.

وی ادامه می دهد: هر کس در رشته های رزمی فعالیت می کند به نوعی جان و سلامتی خود را به خطر می اندازد لیکن در مقابل باید از حمایت های دولتی برخوردار باشند

این قهرمان و عضو تیم ملی در رشته های کیک بوکسینگ، ووشو، ووینام و قوه الرمی، با اشاره به مشکلات پیرامون ورزش بانوان در شاهرود، می گوید: یکی از بانوان فعال در رشته های رزمی هم اکنون به واسطه آسیب دیدگی امکان به دست گیری یک لیوان را نیز ندارد و به شدت نیازمند حمایت های دولتی است.

عرب اسدی اظهار دارد: با وجود کسب چهار مدال طلا در وزن منهای60کیلوگرم و در هر چهار رشته کیک بوکسینگ، ووشو، ووینام و قوه الرمی تنها 150هزار تومان پاداش دریافت کردم.

وی ادامه می دهد: سال هاست که رنگ حمایت های مالی را در رشته های ورزشی خود ندیده ایم و تمام هزینه های ورزشی خود را از طریق مربیگری در باشگاهی استیجاری پرداخت می کنیم.

ورزش های رزمی نیازمند توجه مسئولان

نایب رئیس کیک بوکسینگ استان سمنان، خطاب به مسئولان اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود، می گوید: رشته های رزمی نسبت به سایر ورزش ها از ریسک و خطر بالاتری برخوردار است لیکن به واسطه فعالیت چندین ساله در این زمینه خواستار حمایت و اهمیت دادن بیشتر مسئولان از ورزشکاران رشته های رزمی هستیم.

عرب اسدی با بیان اینکه به تازگی هیئت ورزش های رزمی شهرستان شاهرود با تغییرات مدیریتی همراه بوده است، اظهار دارد: در زمان هیئت پیشین حمایت ها به اندازه وسع و توان هیئت از ورزشکاران صورت می گرفت اما درباره رئیس هیئت کنونی در روزهای نخست نمی توان اظهار نظر کرد.

وی ادامه می دهد: تا کنون بیش از 12 مدال طلای کشوری، چهار مقام دومی و سه مقام سومی کشور را در کارنامه دارم و در رقابت های گلادیاتورهای یا اصطلاحا قهرمان قهرمانان کیک بوکسینگ ایران نیز مقام نخست را بدست آورده ام اما متاسفانه شورای برون مرزی مجوز اعزام تیم ملی های رزمی را برای مسابقات ترکیه نداده است.

شاهرود میزبان مسابقات جهانی «اواسپورت» می شود

عضو تیم ملی کیک بوکسینگ ایران، درباره رشته تازه احیای شده ی «اواسپورت» در شاهرود، اظهار دارد: این رشته ورزشی، ریشه ای کاملا ایرانی دارد و تاریخچه آن به زمان کوروش بزرگ باز می گردد که خوشبختانه دوباره احیا شده است.

عرب اسدی با اشاره به جذابیت این رشته ورزشی در نزد بانوان، تاکید دارد: این ورزش شامل هشت بازی محلی مانند هفت سنگ و ... است که خوشبختانه خرداد ماه سالجاری شهرستان شاهرود میزبانی مسابقات جهانی این رشته را نیز برعهده دارد.

وی ادامه می دهد: کسب این میزبانی و معرفی دوباره این رشته ورزشی در بین بانوان قطعا نیازمند حمایت ها و تجهات اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود را می طلبد چرا که در غیر این صورت، قطعا ورزش هایی از این دست راه به جایی نمی برند.

اداره ورزش و جوانان شاهرود هیچ کمکی به ما نمی کند

عضو تیم ملی جودوی بانوان جمهوری اسلامی ایران نیز درباره حمایت های اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود از ورزش بانوان، می گوید: اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود به هیچ وجه به ما کمکی نمی کند و تنها در برخی موارد میزبان مراسمی در راستای تشکر از قهرمانان ملی است.

دنیا آقایی با اشاره به اینکه در هفت سال اخیر لباس تیم ملی جودوی بانوان کشور را به تن کرده است، اظهار دارد: هیئت جودوی شهرستان خوشبختانه بر عکس هیئت جودوی استان سمنان، اقداماتی را برای ورزشکاران انجام می دهد اما متاسفانه به هیچ وجه کافی نیست.

وی ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات ورزشکاران بانوی شاهرودی بیمه ورزشی است اما خوشبختانه بنده تا کنون با مصدومیت و موارد استفاده از آن روبرو نشده ام.

وجود استعداد های فراوان در ورزش بانوان شهرستان شاهرود

نکته قابل توجه در ورزش بانوان شهرستان شاهرود وجود استعداد های فراوان در رشته های انفرادی چون بدمینتون، تنیس روی میز، ورزش های رزمی و ... است.

قهرمانانی چون پگاه کامرانی، معصومه عرب اسدی و بسیاری دیگر از ستاره های ورزش شهرستان نشان دهنده استعدادهای فراوان موجود در ورزش شهرستان است لیکن این استعدادها تنها در سایه حمایت های اداره ورزش و جوانان شهرستان شکوفا می شوند.

در نهایت باید به انتظار آینده نشست اما قطعا با روال کنونی اخذ شده توسط اداره ورزش و جوانان شهرستان شاهرود نمی توان انتظار مقام اوری در رشته های تیمی را داشت لیکن باید هر از گاهی تک استعدادهایی را مشاهده کرد که با سرمایه گذاری های شخصی و استعداد های درونی به موفقیت هایی رسیده اند.

محمد حسین عابدی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه