تغییر سبک خواستگاری در بین ایرانی ها


تغییر سبک خواستگاری در بین ایرانی ها - تصویر 1

چندروز پیش، در شیراز کارگاهی با عنوان "مداخله در فرآیند طلاق" برگزار شد. برخی مسئولین و کارشناسان در این کارگاه حضور داشتند تا درباره فرآیند امروزین طلاق صحبت کنند. در این جلسه محمدباقر الفت –معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه- گفت "اختلاف دیدگاه مابین فرزندان و والدین جامعه را از ازدواج های سنتی دور کرده و ما از ازدواج هایی بر مبنای خواستگاری فاصله گرفته ایم". وی همچنین اظهار کرده که دیگر نمی توان انتظار داشت که ازدواج ها براساس خواستگاری باشد.

همچنین در این کارگاه حجت الاسلام محی الدین طاهری -دبیر بنیاد صیانت از خانواده استان فارس- از روی آوردن به ازدواج های سنتی بری جلوگیری از آسیب های خانواده سخن گفت.

کارشناسان اما معتقدند بازگشت به گذشته امکان پذیر نیست، بلکه باید سیستم های اجتماعی را با خانواده امروز تطبیق داد تا آسیب های کمتری متوجه این نهاد شود. سعید معیدفر -جامعه شناس، استاد دانشگاه و عضو انجمن جامعه شناسی ایران- نیز تصریح می کند "که به هیچ وجه نباید نسبت به ازدواج های زمان قدیم غبطه بخوریم، چرا که شرایط گذشته با حال قابل مقایسه نیست".

معیدفر افزود: شکل خواستگاری پیشین که از طریق معرفی اقوام، خویشان، هم محله ای ها و... بود در شرایطی رخ می داد که تعاملات اجتماعی با آن چه امروز هست تفاوت داشت. در گذشته روابط در میان همسایه ها، خویشاوندان و دیگر افراد قوی بوده و جامعه نوعی از تعاملات عمدتا "رو در رو" داشته است.

این استاد دانشگاه با تحلیل سیستم برقراری تعامل میان افراد در جامعه امروز اظهار کرد: این در حالی است که در جامعه امروز و در شهرهای بزرگ ما، سیستم تعاملات تغییر کرده و در نتیجه بدیهی است که آشنایی ها برای ازدواج نسبت به شکل اولیه اشان دگرگون شده باشند. افراد جامعه فعلی، تعاملاتی فراتر از روابط محلی، قومی و طایفه ای پیدا کرده اند. برای مثال امروز آشنایی و تعامل با همکاران، دوستان، افراد حاضر در محل تحصیل و... بیشتر از تعاملات دیگر قومی و خویشاوندی است. این تغییر در ساختارهای اجتماعی نتیجتا سبک ازدواج را نیز تغییر داد.

به چه غبطه می خوریم؟

عضو انجمن جامعه شناسی ایران همچنین با تاکید بر لزوم ارائه راهکارهایی متناسب با خانواده امروز ادامه داد: غبطه خوردن ما برای تغییر شکل ازدواج سنتی به ازدواج به سبک امروزی کاری بیهوده است. به جای آن ما باید برای حال برنامه ریزی کنیم و باید ببینیم با تغییر روابط و جایگزینی روابط کاری، انجمنی و... به جای روابط خویشاوندی و قومی چه راهکاری را می توانیم ارائه کنیم.

وی با انتقاد از دیدگاه مسئولان نسبت به امر ازدواج توضیح داد: متاسفانه مسئولان از یک نکته غفلت دارند و آن این که در گذشته روابط مرد و زن در خانواده رابطه ای یک سویه بوده است. اگر ازدواج های آن زمان کمتر به طلاق منجر می شد به این علت بوده که در عمل زن و شوهر نبوده اند که برای خودشان تصمیم گیری می کردند بلکه دیگران به جای آن ها تصمیم می گرفته اند. رابطه میان زن و مرد در آن زمان "رابطه ای تقدیری" بوده است. علاوه بر این در گذشته خانواده حامیان قوی تر و بزرگ تری نسبت به امروز داشت. در صورتی که در یک خانواده مشکلی رخ می داد معتمدین و بزرگترها به کمک آن می آمدند تا سرانجام بد را پیش گیری کنند.

خانواده امروز حامی ندارد/آشنایی هاخیابانی شده است

سعید معیدفر همچنین درباره نهادهای حامی خانواده در گذشته و حال تصریح کرد: امروز اما خانواده در وضعیت خوبی نیست؛ نهادهای حمایت گر گذشته دیگر وجود ندارد و نهادهای حامی امروز که باید متناسب با ساختارهای جامعه تعریف شوند نیز وجود ندارند.

وی گفت: اگر امروز ما با آسیب های فراوانی در حوزه خانواده روبرو هستیم به این دلیل است که در گذشته مانده ایم و نتوانسته ایم با تدبیر مشکلات را حل کنیم. این انتقاد نسبت به مسئولان وجود دارد که متناسب با شرایط روز نتوانسته اند مسائل خانواده را مدیریت کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر لزوم شکل گیر نهادهای "فراخانوادگی" برای کمک به ازدواج و خانواده اظهار کرد: در دوران فعلی ما باید نهادهای اجتماعی فراخانوادگی را در جامعه گسترش دهیم تا در آن کارگزاری کنند. یکی از موانع شناخت آدم ها از یکدیگر در زمان فعلی عدم مشارکت آن ها در نهادهای فراخانوادگی است. امروز به دلیل فقدان نهادها افراد مجبور شده اند به اشکال دیگر با یکدیگر آشنا شوند که خیلی از این آشنایی‎ ها مبنای خیابانی پیدا کرده است.

عضو کارگروه خانواده و آسیب شناسی انجمن جامعه شناسی ایران ضمن اشاره به خیابانی شدن ازدواج ها در ایران گفت: خیابانی شدن آشنایی ها اتفاق خوبی نیست. به جای این نوع از آشنایی افراد باید در فضاهایی هم چون تشکل ها، انجمن ها، محیط های کار و... با یکدیگر وارد تعامل شوند. چرا که دو نفری که قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند برای زندگی مشترک نیاز به شناخت متقابل و همفکری دارند.

وی همچنین تصریح کرد: نگاه به روابط با دیدگاه تفکیک جنسیتی و داشتن نگاه های بسیار گذشته گرا، هرچند در ظاهر قرار است جلوی آسیب هایی را بگیرد، اما در واقعیت این نوع از نگاه ها شناخت زن و مرد از یکدیگر را به خیابان می کشاند.

سعید معیدفر در انتها گفت: درنتیجه برای کاهش آسیب های خانواده باید امکان شناخت میان زوج ها در نهادهای عمومی و فراخانوادگی وجود داشته باشد؛ چرا که در غیر این صورت افراد کماکان دچار مشکل خواهند شد که آن ها را باز هم به سمت فروپاشی خانواده سوق خواهد داد.

منبع: فرارو

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه