ترکیب تیم ملی کاراته مشخص شد - ژاپن؛ حریفی که سرسخت نیست

به گزارش جوان ایرانی، تمرينات تيم ملي كاراته برای حضور در رقابتهای قهرمانی آسیا به میزبانی استان قم در خانه كاراته این استان قم جریان دارد. چهارشنبه گذشته در پایان یک دور رقابت انتخابی کادر فنی تیم ملی امير مهدي زاده، ذبيح اله پورشيب، سعيد احمدي، سجاد گنج زاده، ابراهيم حسن بيگي، بهمن عسگري، حسين سمندر، يونس نوروزي، ايمان سنچولي و رضا روشن را برای حضور در رقابتهای آسیایی انتخاب کرد.

رقابتهایی که ۱۲ تا ۱۶ شهريور ماه در يوكوهاماي ژاپن برگزار خواهد شد. شاید این بار یکی از معدود دفعاتی باشد که کادر فنی تیم ملی در فاصله ای بیش از دو ماه تا آغاز این رقابتها ترکیب نهایی تیم ملی را انتخاب می کند. هر چند انتخاب ترکیب اصلی تیم ملی در این فاصله زمانی می تواند اثرات منفی برای کادر فنی و فدراسیون داشته باشد ولی بدون شک مزایایی آن بیشتر است.

تیم ملی کاراته ایران دو سال قبل در رقابتهای قهرمانی آسیا به میزبانی امارات برگزار شد با کسب ۱۶ مدال رنگارنگ عنوان قهرمانی آسیا را کسب کرد. از این تعداد مدال ۵ طلا ، یک نقره و یک برنز را مردان کسب کردند و نقش موثری در کسب عنوان قهرمانی داشتند.

در چنین شرایطی توقع اهالی کاراته از تیمی که دباغیان هدایت آن را برعهده دارد حداقل تکرار عنوان قهرمانی دوره قبل است. کادر فنی تیم ملی می بایست تمرینات را به شکلی طراحی کنند که در همین شرایط هم هیچ کاراته ای برای خود حاشیه امنیت از بابت اعزام به ژاپن نداشته باشد.

از تیمی که دو سال قبل عنوان قهرمانی را کسب کرد نفراتی چون درفشی پور ، حسن نیا ، زیگساری ، سلطانی ، حیدری و حسنی پور در این دوره حضور نخواهند داشت. تمامی این نفرات هم در بخش تیمی و هم انفرادی موفق به کسب مدال طلا شدند تا تیم ایران قهرمان آسیا شود. اما در این دوره نفراتی فرصت عرض اندام روی تاتامی آسیا را پیدا کرده اند که توانایی بالایی دارند و در صورت هدایت خوب کادر فنی تکرار قهرمانی دوره قبل دور از دسترس نیست.

اما میزبان این دوره از مسابقات ژاپن است که به عنوان سرسخت ترین رقیب ایران در راه دفاع از عنوان قهرمانی نام برده می شود. شاید ژاپنی های میزبان در بخش بانوان بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند. ولی در بخش مردان که گفته می شود در حال پوست اندازی است نمی تواند خطری جدی برای نمایندگان کشورمان باشد.

شاید نگاهی به مسابقات شرق آسیا گواه خوبی برای ارزیابی کادر فنی در این زمینه باشد. در این مسابقات که چندی پیش به میزبانی هنگ کنگ برگزار شد ژاپنی ها متزلزل نشان داند. مردان دیار آفتاب تابان که با ترکیب اصلی به هنگ کنگ رفته بودند در كوميته مردان تنها دو مدال طلا از شش وزن را تصاحب كردند.

در جریان این مسابقات در وزن -٥٥ كره جنوبي اول شد. طلای دو وزن ۶۰- و ۶۷- کیلوگرم به میزبانی یعنی شاگردان محمود کرک آبادی در تیم هنگ کنگ تعلق گرفت. در وزن ۸۴- کیلوگرم ژاپن با "آراگا"ی معروف طلا گرفت. در وزن ۸۴+ کیلوگرم هم مدال طلا به چین رسید.

در بخش بانوان ولي وضع متفاوت بود و ژاپنيها از ٥ وزن در چهار وزن موفق به کسب مدال طلا شدند و در وزن ۵۵- کیلوگرم مدال طلا به کره جنوبی رسید. در كاتا ژاپنيها حرف اول و آخر را طبق سنت گذشه زده و خواهند زند.

در شرق آسیا كشورهاي ماكائو ، كره شمالي ، كره جنوبي ، تايوان ، ژاپن ،چين و هنگ كنگ عضويت دارند و مركز كاراته آسيا در تايوان و شرق آسیا قرار دارد. از ٧ كشور تا همين چند ماه گذشته سه مربي ايراني تاثيرات زيادي براي پيشرفت كاراته در اين منطقه داشته اند. رشيد نيا و كرك آبادي در ماكائو و هنگ كنگ مشغول هستند و احمد صافي پس از جهاني آلمان به كشور باز گشت.

به هر حال كاراته ايران با پتاتسيل بالای خود در صورتی که اسير حاشيه هاي خود ساخته نشود می تواند بازهم سکوی قهرمانی را در قاره کهن تصاحب کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه