استقلال و پرسپولیس را یک‌ساله می‌خواهم

استقلال و پرسپولیس را یک‌ساله می‌خواهم

بی‌نتیجه‌ماندن مزایده چهارم واگذاری دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس باعث شد تا سازمان خصوصی‌سازی دوباره اداره دو باشگاه را به وزارت ورزش و جوانان محول کند. قرار است وزارتی‌ها تا پایان فصل نقل و انتقالات دو باشگاه را اداره کنند تا زمان مزایده پنجم برسد. در این میان حمیدرضا گرشاسبی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران چند روزی است که اعلام آمادگی کرده تا مدیریت دو باشگاه را برعهده بگیرد؛ موضوعی که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت. گرشاسبی در گفت‌وگو با «شرق» تأکید داشت به راحتی می‌تواند هر دو باشگاه را اداره کند.
 استقلال و پرسپولیس را یک‌ساله می‌خواهم - تصویر 1

بی‌نتیجه‌ماندن مزایده چهارم واگذاری دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس باعث شد تا سازمان خصوصی‌سازی دوباره اداره دو باشگاه را به وزارت ورزش و جوانان محول کند. قرار است وزارتی‌ها تا پایان فصل نقل و انتقالات دو باشگاه را اداره کنند تا زمان مزایده پنجم برسد. در این میان حمیدرضا گرشاسبی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران چند روزی است که اعلام آمادگی کرده تا مدیریت دو باشگاه را برعهده بگیرد؛ موضوعی که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت. گرشاسبی در گفت‌وگو با «شرق» تأکید داشت به راحتی می‌تواند هر دو باشگاه را اداره کند.


 چه شد که شما به یکباره اعلام کردید استقلال و پرسپولیس را به اداره ورزش تهران بدهند؟ این صحبت شما با چه هدفی بوده؟
سیاست کلی ما دفاع از حیثیت ورزش استان تهران است. ورزش استان تهران در این چند سال له شده، قطعه‌قطعه شده، وظیفه اصلی و رسالت ما سامان‌دهی ورزش تهران است. ورود ما به بحث استقلال و پرسپولیس در همین راستاست. بد نیست قبل از صحبت درباره استقلال و پرسپولیس به سایر تیم‌های تهرانی اشاره کنیم.

 

در سال‌های گذشته با چه هدفی تیم‌های تهرانی را از تهران جدا کردند؟ سرنوشت پاس چه شد؟ جالب اینکه آقایی که آن بلا را سر پاس آورد الان هم ادعاهای دیگری دارد. استقلال و پرسپولیس مگر برای تهران نیستند، آیا به نظر شما درست است که وزارت ورزش تیمداری کند؟
  اگر نگاه کلی داشته باشیم باشگاه‌داری و تیمداری دولت غلط است، چه وزارت ورزش باشد چه اداره کل ورزش تهران.

این حرف شما درکل درست است، اما ما الان در شرایط حرفه‌ای قرار نداریم. دو باشگاه بعد از انقلاب مصادره شدند و در اختیار سازمان تربیت بدنی وقت قرار گرفتند و بالطبع باید به نحوی اداره شوند.

 

به هر حال، الان این دو باشگاه روی زمین مانده‌اند، به‌دلیل حواشی‌شان نهادهای صنعتی جرئت نمی‌کنند به سمتشان بیایند. بحث واگذاری که در گذشته وجود نداشت و دیدیم که به نتیجه هم نرسید. اینکه وزارت و دولت نباید تیمداری کند بحث درستی است، اما الان در شرایط کنونی که واگذاری به نتیجه نرسیده، چه باید کرد؟
 شما با واگذاری دو باشگاه به بخش خصوصی موافق هستید؟
مسلما این دو تیم باید واگذار شوند، اما در این دوره ‌گذار من ادعا کردم، می‌توانم آنها را اداره کنم.


  حالا چرا شما و اداره کل ورزش استان تهران؟ شما با کدام تجربه، پشتوانه و ظرفیت می‌خواهید این دو باشگاه بزرگ را اداره کنید؟

ما الان داریم ٤٩ هیأت ورزشی را در استان تهران بدون هیچ مشکلی اداره می‌کنیم، بدون اینکه در کار هیچ‌کدام دخالت کنیم. مثلا بیاییم و بگوییم که چگونه مربیان، ورزشکاران‌شان را انتخاب کنند. ما مدیریت کلان می‌کنیم، سازوکارهای نظارتی داریم. نتیجه بگیرند تشویقشان می‌کنیم، نتیجه نگیرند از آنها سؤال می‌کنیم.

 

اعتقاد من این است که تهران یعنی قهرمانی. من اصلا نمی‌پذیرم تهران برود از چهارمحال‌وبختیاری ببازد. برای استقلال و پرسپولیس ما برنامه داریم تا بزرگان این دو باشگاه بیایند و با یک برنامه اصولی آن را اداره کنند. ما افراد توانمند را می‌شناسیم، اینها هم مدیر بودند و هم ورزشی و می‌توانند مدیریت کنند.


 استفاده از پیش‌کسوتان دو باشگاه امتحانش را پس داده و همیشه نتیجه‌ای به غیر از عدم توفیق نداشته، حالا شما می‌خواهید اعلام کنید از کدام پیش‌کسوتان و با چه برنامه‌ای استفاده می‌کنید؟
هروقت مالکیت دو باشگاه به ما واگذار شد ما اعلام می‌کنیم چه کسی با چه سازوکاری باشگاه را بچرخاند. 


 اما پیش‌کسوتان در اداره باشگاه هرگز نمره قبولی نگرفتند. چه اصراری دارید دوباره این روش را امتحان کنید؟
نظارت خیلی مهم است، نظارت صحیح باعث سلامت کار می‌شود. نمونه‌اش برای ما نفت تهران است.
 گفتید که آماده‌اید در این دوره‌ گذار استقلال و پرسپولیس را اداره کنید، این دوره ‌گذار باید چقدر باشد؟
باید یک‌ساله باشد.
 اما قرار است دو ماه دیگر مزایده پنجم برگزار شود. عملا دوره باشگاه‌داری شما دو ماهه می‌شود.
من در جلسه‌ام با دکتر گودرزی هم اعلام کردم غیر از یک فصل باشد، هیچ اسپانسری جلو نمی‌آید، ما برای یک فصل دو باشگاه را می‌خواهیم.
 شما قبل از اینکه اعلام کنید استقلال و پرسپولیس را می‌خواهید در این‌باره با وزیر ورزش هماهنگ کردید؟
نه اصلا. می‌خواستم توپ را از زمین وزارت ورزش خارج کنم و وارد زمین اداره کل کنم. 


 در زمینه اداره استقلال و پرسپولیس اصل ماجرا مباحث اقتصادی است. هر کدام از باشگاه‌ها برای یک فصل حداقل ٣٠ میلیارد هزینه دارند. شما می‌توانید تضمین دهید که می‌توانید این بودجه را فراهم کنید؟
اسپانسرهای علاقه‌مند وجود دارند که جلو می‌آیند.
 پس برنامه شما برای اداره سرخابی‌ها استفاده از پیش‌کسوتان و اسپانسر علاقه‌مند است. آیا توضیح می‌دهید که این اسپانسر علاقه‌مند قرار است با چه انگیزه‌ای جلو بیاید. 


هم علاقه‌شان و هم انگیزه درآمدزایی. همین پرسپولیس را درنظر بگیرید؛ ارزش تبلیغ روی پیراهنش حداقل ١٠ میلیارد تومان است، برگشت پول از سازمان لیگ هم حدود ١٠ میلیارد، این دو راه حداقل ٢٠ میلیارد درآمد وارد باشگاه می‌کند. راه‌های دیگر درآمدزایی هم وجود دارد. نکته مهم‌تر درست هزینه‌کردن است.

 

پرسپولیس اگر در فصل قبل ٤٠ میلیارد هزینه کرده ٢٠ میلیاردش هدر رفته است. این تیم چقدر هزینه سرمربی و مربی داد و اخراج کرد؟ چند میلیارد بازیکن خرید که به دردش نخورد؟
 چه دلیلی وجود دارد این اتفاقات دوباره نیفتد؛ اگر به شما تیم را بدهند شاید دوباره شاهد این مسائل باشیم.
من این توانایی را دارم که دوباره این اتفاقات نیفتد. 


  چه تضمینی دراین‌باره وجود دارد؟
استفاده از افراد توانمند با رزومه قوی ضمانت کار است. من زمانی که به خوزستان رفتم. مگر فولاد آرامش داشت؟

رفتم و به مسائل باشگاه ورود کردم. هر جا هم که کار پیش نمی‌رفت از استاندار کمک می‌گرفتم. وقتی من به خوزستان رفتم فولاد با خرید تیم دوم سپاهان به لیگ برتر آمد، اما ما کاری کردیم که استان صاحب سه نماینده در لیگ برتر شود. استقلال خوزستان آمد، اگر دخالت‌های معاون وقت وزارت نفت هم نبود صنعت نفت هم می‌آمد. آنها با دخالتشان هیأت‌مدیره نفت را به‌هم ریختند. خیلی‌ها من را ترساندند، ولی به خدا اداره استقلال و پرسپولیس از اداره مس کرمان هم راحت‌تر است.


 حالا فرض کنید آمدند و دو باشگاه را به شما واگذار کردند فکر نمی‌کنید برای پیداکردن اسپانسر، انتخاب مدیرعامل، سرمربی و سایر امور وقت کمی دارید؟
هر وقت تصویب شد، ما ظرف سه روز کارها را نهایی می‌کنیم. به‌هرحال این دو تا تیم تهرانی الان بلاتکلیف‌اند، شما جواب دهید رسالت من به عنوان مدیرکل ورزش تهران چیست؟


  به نظر ما رسالت شما این است که به ورزش همگانی در تهران توجه کنید. زیرساخت‌های ورزشی را افزایش دهید و انرژی، وقت و هزینه‌تان را برای استقلال و پرسپولیس تلف نکنید.


درست است که ما در گسترش ورزش همگانی وظیفه داریم، اما تمامی این موارد با هم در ارتباط است. نشاط و هیجانات جامعه با همین موفقیت‌های ورزشی و قهرمانی مرتبط است. من در خوزستان از نیروی انتظامی آمار داشتم. وقتی استقلال اهواز می‌برد، آمار جرائم و بزه به‌شدت کاهش پیدا می‌کرد. در تهران این موضوع فراگیرتر است.

 

دیروز فینال جام حذفی در تهران بود آیا شما نشاطی در جامعه دیدید؟

تازه مربیان هر دو تیم از کیسه پرسپولیس و استقلال خرج کردند. این مناسب جامعه نیست. جایی که مردم علاقه دارند ما باید ورود کنیم. نمی‌شود در یک استان که مردم به کشتی علاقه ندارند، مدام تشک پهن کنیم و بگوییم کشتی بگیرید. تهرانی‌ها عاشق فوتبال و استقلال و پرسپولیس هستند. دغدغه مردم این دو تیم است. تکواندوی ما رفته قهرمان جهان شده، اما بازتابش اندازه اخبار یک روز استقلال و پرسپولیس نیست. من به خاطر همین موضوع آمدم و اعلام کردم. شاید همین اعلام من حساسیت هم ایجاد کرد.


 حتما مشاهده کردید در این‌روزها چه مخالفت‌هایی با ایده شما برای اداره سرخابی‌ها شده؟
در نهایت اگر دو باشگاه را به من ندادند، به عنوان مدیرکل ورزش استان مستقیما ورود می‌کنم و بر امور دو باشگاه نظارت می‌کنم. 


 درباره اینکه دوباشگاه به شما برسد، آیا وزیر ورزش چراغ سبزی به شما نشان داده؟
وزیر ورزش انفرادی تصمیم نمی‌گیرد. تصمیم‌گیری در باره این موضوع را به یک گروه چهار، پنج نفره واگذار کرده. 


 امروز در خبرها داشتیم آقای خادم استعفا داده و دکتر سجادی مسئولیت دو باشگاه را برعهده گرفته. آیا معنی این خبر این نیست که نمی‌خواهند این دو باشگاه را به شما بدهند؟
آقای دکتر سجادی مسئول کارگروه است. درباره این موضوع برداشت غلط شده. کارگروه تصمیم می‌گیرد باشگاه را به چه کسانی واگذار کند.
 تا کی تکلیفش مشخص می‌شود؟
یکی، دو روزآینده. چون وقت نداریم.
  شما در دوره قبل هم در جریان عقد قرارداد اسپانسر و امور مدیریتی استقلال و پرسپولیس بودید چه شد که برای پرسپولیس آن اتفاقات افتاد؟
ببینید اولین مشکل این بود، زمان نداشتیم. دقیقه ٩٠ بود. زمان نبود. وقتی اسپانسر می‌آمد می‌دید مدیریت قبلی برند را سه سال اجاره داده یا هر ظرفیت دیگر باشگاه چندین صاحب دارد. هر اسپانسر که می‌آمد این مشکلات را می‌دید جرئت نمی‌کرد جلو بیاید. در کل ما زیاد حق انتخاب نداشتیم. از طرفی انبوهی از بدهی‌ها وجود داشت. موانع زیادی بود. قراردادها طوری تنظیم شده بود که موعد پرداخت‌ها رسیده بود. جای مانور کمی داشتیم. همچنین نمی‌خواستیم به هر کسی برند را واگذار کنیم. ورزش را نباید به هر قیمتی بفروشید. طرف باید خوش‌نام باشد. خوشبختانه الان خیلی از این مشکلات ساماندهی شده. 


 قبول دارید وزارت ورزش در سال گذشته برند را واگذار نکرد؛ بلکه با قبول قراردادن افراد اسپانسر در هیأت مدیره، باشگاه را واگذار کرد؟
آن کار اشتباه بود. برای نمونه بدون هماهنگی با وزارت و در شرایطی که آقای خادم خارج از کشور بود برخی اعضای هیأت‌مدیره دایی را از پرسپولیس برداشتند. این اتفاقات برای من تجربه شد و من رعایت می‌کنم. اکثر اختیارات را نباید به بیرون سیستم بسپاریم.


  اگر باشگاه را به شما واگذار کنند سرمربیان تیم‌ها را عوض نمی‌کنید؟
قطعا یک سرمربی نمی‌تواند با مجموعه‌ای که یک مربی دیگر بسته موفق باشد. ما این نکات را رعایت می‌کنیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه